راهنمای خرید مبل, همه چیز درباره مبلمان

روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

در دنیای طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ ها نقشی بی‌بدیل دارند. انتخاب رنگ های مناسب، دریچه ای به سوی خلق فضایی دلنشین و متناسب با روحیات شما خواهد بود. در میان عناصر دکوراسیون، مبلمان پذیرایی به عنوان عنصری شاخص، نقشی کلیدی در تعیین حس و حال کلی فضا ایفا می کند.انتخاب رنگ مبلمان، شاید در نگاه اول، امری سلیقه‌ای به نظر برسد، اما دنیای عمیق روانشناسی رنگ‌ها، نقشی اساسی در این انتخاب ایفا می‌کند. رنگ‌ها می‌توانند بر احساسات، خلق و خو و حتی درک ما از فضا تاثیر بگذارند.

درک روانشناسی رنگ ها در انتخاب مبلمان، گامی مهم در جهت خلق فضایی ایده آل و متناسب با سلیقه شما خواهد بود. در این مقاله، همراه ژین هوم به سفری در دنیای رنگ ها خواهیم رفت و به بررسی روانشناسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

How to Choose the Right Sofa Color for Your Space | Joybird

معنای روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان چیست و به چه مفاهیمی اشاره دارد؟

تاثیر روانشناسی رنگ در هر زمینه‌ای بسیار مهم است و بر روی احساسات افراد تأثیرگذار است. محیط اطراف ما، بیشتر از آنچه که فکر می‌کنیم، بر روحیه و احساسات ما تأثیر می‌گذارد. بنابراین، در انتخاب دکوراسیون داخلی، حتماً باید به تأثیرات رنگ‌ها توجه کنیم تا بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که به ما احساس خوبی بدهد. هنگامی که رنگ‌های موردنظر را انتخاب می‌کنیم، باید فضای موردنظر را در نظر داشته باشیم. برخی اوقات، مردم مبلمان خود را با توجه به پرده‌هایی که در پشت آن‌ها نصب می‌شوند ترکیب می‌کنند.

اگر پرده‌هایی با رنگ‌های خنثی انتخاب کرده‌ایم، منطقی است که مبلمان خود را با رنگی کاملاً متفاوت و مغایر انتخاب کنیم. به عبارتی، رنگ مبلمان با پرده‌ها تضاد داشته باشد تا به خوبی به چشم بیاید. علاوه بر این موارد، اهمیت تأثیر روانشناسی را نباید نادیده گرفت و در انتخاب رنگ‌ها باید به آن دقت کرد. برای ارتقای روحیه خود، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که به خوبی با روحیه شما همخوانی دارند.

رنگ‌های سرد آرامش را به همراه می‌آورند، اما رنگ‌های گرم به جای آن، احساس راحتی و نشاط را به ما می‌دهند. رنگ‌های خنثی نمایانگر انعطاف‌پذیری و تطابق با محیط هستند. اگر علاقه‌مند به تغییرات مداوم در دکور خانه خود هستید، بهتر است از مبلمان یا وسایل خانه با رنگ خنثی استفاده کنید و فقط رنگ مبلمان را تغییر دهید.How to Choose the Best Sofa Color for Your Living Room - Urban Ladder

تاثیر تناژهای رنگی در چیدمان و دکوراسیون منزل

همانطور که اشاره شد، روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان یک مسأله بسیار حائز اهمیت در زمینهٔ دکوراسیون داخلی است و هنگام خرید مبلمان، شناخت مفاهیم مختلف تناژها الزامی است. تناژهای بیشتری برای مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند که به شرح زیر است:

رنگ‌های گرم:

رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای و نارنجی برای تبدیل هر فضایی به یک محیط دلپذیر دارای قدرت بی‌نهایتی هستند. رنگ‌های خاکی که جزء تناژهای گرم محسوب می‌شوند، برای اتاق نشیمن انتخاب بسیار خوبی هستند زیرا احساس امنیت را به افراد القا می‌کنند. رنگ‌های گرم با انواع رنگ‌های خنثی به خوبی ترکیب می‌شوند و تکمیل‌کننده یکدیگر هستند.

 • قرمز: این رنگ، شور، انرژی و هیجان را به فضا القا می‌کند. اگر به دنبال فضایی پویا و پرانرژی هستید، مبلمان قرمز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اما به خاطر داشته باشید که رنگ قرمز می‌تواند طاقت‌فرسا نیز باشد،
 • نارنجی: این رنگ، خلاقیت، شادی و خوش‌بینی را به ارمغان می‌آورد. مبلمان نارنجی برای فضاهایی مانند اتاق نشیمن و اتاق بازی کودکان مناسب است.
 • زرد: این رنگ، گرما، صمیمیت و خوش‌رویی را تداعی می‌کند. مبلمان زرد برای فضاهای کوچک و کم‌نور مناسب است، زیرا می‌تواند فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان دهد.

رنگ‌های سرد:

در صورت تمایل به فضایی آرام و از دیدن رنگ‌های تند احساس ناراحتی می‌کنید، بهتر است از رنگ‌های سرد استفاده کنید. رنگ‌هایی مانند سبز، آبی و خاکستری احساس آرامش را در دکوراسیون شما ایجاد می‌کنند. استفاده از مبلمان با رنگ‌های سرد در اتاق مطالعه یک انتخاب عالی است، زیرا می‌تواند به شما آرامش موردنیاز را فراهم کند. یک مبل چرمی خاکستری با طراحی مینیمال برای شما احساس بی‌نهایتی از رضایت فراهم می‌کند.

 • آبی: این رنگ، آرامش، صلح و سکوت را به ارمغان می‌آورد. مبلمان آبی برای فضاهایی مانند اتاق خواب و مطالعه مناسب است.
 • سبز: این رنگ، طبیعت، آرامش و تجدید حیات را تداعی می‌کند. مبلمان سبز برای فضاهایی مانند اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری مناسب است.
 • بنفش: این رنگ، تجمل، اشرافیت و خلاقیت را تداعی می‌کند. مبلمان بنفش برای فضاهایی مانند اتاق نشیمن و اتاق خواب مناسب است.

رنگ‌های خنثی:

رنگ‌های خنثی مانند کرم و بژ به دلیل سهولت در ست شدن با یکدیگر، به انتخابی محبوب در میان خریداران تبدیل شده‌اند. این رنگ‌ها به واسطه ایجاد فضایی آرام و دلنشین، حس آرامش را به ارمغان می‌آورند و فضایی دلچسب برای افراد خلق می‌کنند.

رنگ‌های خنثی مانند بوم نقاشی سفیدی هستند که می‌توانید هر طرح و ایده‌ای را بر روی آن پیاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از مبلی با رنگ خنثی استفاده کرده و با استفاده از شالی رنگی، جلوه‌ای تازه و زیبا به آن ببخشید.

 • سفید: این رنگ، پاکی، سادگی و روشنایی را تداعی می‌کند. مبلمان سفید برای هر فضایی مناسب است و می‌تواند با هر رنگی به راحتی ترکیب شود.
 • مشکی: این رنگ، قدرت، ظرافت و مدرنیته را تداعی می‌کند. مبلمان مشکی برای فضاهای بزرگ مناسب است.
 • خاکستری: این رنگ، آرامش، تعادل و بی‌طرفی را تداعی می‌کند. مبلمان خاکستری برای هر فضایی مناسب است و می‌تواند با هر رنگی به راحتی ترکیب شود.

  CHOOSE YOUR SOFA COLOR WISELY | Obsession Outlet Obsession Outlet CHOOSE YOUR SOFA COLOR WISELY CHOOSE YOUR SOFA COLOR WISELY

رنگ‌ها در انتخاب مبلمان می‌توانند نشان‌دهنده‌ی موارد مختلفی باشند.

رنگ‌های گرم:

 • قرمز: شور، انرژی، هیجان، و جسارت
 • نارنجی: خلاقیت، اشتیاق، صمیمیت، و خوش‌بینی
 • زرد: شادی، خوش‌رویی، و گرمی

رنگ‌های سرد:

 • سبز: آرامش، صلح، طبیعت، و رشد
 • آبی: آرامش، اعتماد، وفاداری، و ثبات
 • بنفش: تجمل، قدرت، خلاقیت، و رمز و راز

رنگ‌های خنثی:

 • سفید: پاکیزگی، سادگی، و روشنایی
 • مشکی: قدرت، ظرافت، و مدرنیته
 • خاکستری: آرامش، تعادل، و بی‌طرفی

مقالات مرتبط : رنگ مبل سال 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *